اخبار

تاریخ خبر: 1396/04/28
زمان خبر :17: 22
نوع خبر :خبر

b_News طراحی وب و یا توسعه وب، تفاوت چیست؟

Sheed Graphic MultiMedia
sheedgraphicLogo

 

 

 

 

 

با نگاهی به تجزیه و تحلیل گوگل می توانیم بفهمیم که کسب و کارها ، هم به دنبال شرکت های طراحی وب و هم به دنبال شرکت های توسعه وب هستند. امروزه به جای  این اصطلاحات می توان از واژه «شرکت های اینترنتی» که خدمات آنها را توصیف می کند استفاده کرد.در حقیقت این اصطلاحات به دو جنبه اساسا متفاوت از روند ساخت وب سایت را که نیاز به دو مجموعه مهارت های منحصر به فرد دارند، اشاره می کنند.حال  چرا مهم است که شما به عنوان شخصی که برای طراحی و توسعه وب سایت شرکت خود جستجو می کند تفاوت این دو را بدانید؟ در ادامه توضیح بیشتری ارائه خواهیم داد.

طراحی وب در مقابل توسعه وب به طور خلاصه

در حقیقت، طراحی وب به دو بخش زیبایی شناختی وب سایت و کاربرد آن اشاره دارد. طراحان وب از برنامه هیای مختلف طراحی مانند Adobe Photoshop برای ایجاد طرح و سایر عناصر بصری وب سایت استفاده می کنند.

از سوی دیگر، توسعه دهندگان وب، طراحی وب سایت را انجام می دهند و در واقع یک وب سایت کارآمد ایجاد می کنند. توسعه دهندگان وب از HTML، CSS، جاوا اسکریپت، پی اچ پی و دیگر زبان های برنامه نویسی استفاده می کنند تا فایل های طراحی را در اختیار شما قرار دهند.

طراحی وب از نگاهی نزدیکتر

طراحان وب همیشه باید با در نظر گرفتن اهداف وب سایت مشتری شروع کنند، و بعد به یک ساختار اطلاعاتی دست پیدا کنند. بعد از آن، می توانند شروع به ساخت قالب های wireframe و در نهایت به مرحله طراحی برسند. طراحان وب ممکن است از چندین اصول طراحی اولیه برای رسیدن به یک طرح زیبای زیبایی استفاده کنند که می تواند به کاربر یک تجربه عالی را ارائه دهد.

اصول طراحی

تعادل : یکی از اهداف مهم طراحان وب ایجاد یک طرح متعادل است. در طراحی وب می توان به عناصر سنگین (رنگ های بزرگ و تیره) و نور (رنگ های کوچک و سبک تر) اشاره کرد. استفاده از صحیح و متناسب هر یک برای دستیابی به یک طراحی وب سایت متعادل امری ضروری است.

کنتراست : در تئوری رنگ، رنگ هایی متضاد هستند که در دایره رنگ ها در مقابل یکدیگر قرار بگیرند (همچنین رنگ های تکمیلی نیز قابل مشاهده اند). طراحان وب همواره به دنبال آنند که بهترین کنتراست را برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده کنند و همچنین بتوانند بخش های مختلف سایت را به خوبی از یکدیگر جدا کنند تا برای کاربر نیز استفتده از بخش های مختلف سایت راحت تر گردد.

تاکید : ما در هنگام بحث درباره کنتراست به این موضوع اشاره کردیم که تاکید کردن یکی از اصول طراحی سایت است که برای  "برجسته کردن" عناصری که در سایت به کار رفته اند و اهمیت بیشتری دارند استفاده می شوند. باید به این موضوع توجه کرد که اگر بر روی موضوعی در صفحه تاکید داریم،نباید  تاکید بیشتری بر روی چیزی دیگر در همان صفحه داشته باشیم.به عنوان مثال یک صفحه را در یک کتاب تصور کنید که در آن 80٪ از مطالب در زرد برجسته می شود ... آیا از دید شما چیزی واقعا برجسته می شود؟!

سازگاری : سازگاری یا ثبات یا انطباق یک اصل مهم برای طراحی یک وب سایت است. به عنوان مثال، یک منوی کاربردی مناسب و سازگار در سایت، بازدیدکنندگان وب سایت شما را به خوبی راهنمایی می کند و کاربر به اطلاعات مورد نیازش به راحتی دست پیدا می کند.

پیوستگی : پیوستگی درواقع به طور کلی ارتباط بین بخش های مختلف طرح وب سایت و لایه های سایت است. بر اساس نظریه ژستالت، پیوستگی با چگونگی سازماندهی اطلاعات مغز انسان از طریق دسته بندی عناصر در دسته های مختلف در ارتباط است.

 

توسعه وب از نگاهی نزدیکتر

توسعه دهندگان وب،که گاهی اوقات برنامه نویس نیز نامیده می شوند، طراحی و ایجاد یک وب سایت کاملا کاربردی را برعهده دارند. توسعه دهندگان اجزای غیرقابل تعاملی وب را طراحی کرده و آن را به اجزای کوچکتر تقسیم می کنند. و برای تعاملی کردن آن از تکنولوژی هایی مانندHTML ویا java script استفاده می کنند تا صفحات وب مختلف را توسعه دهند. توسعه دهندگان وب پیشرفته ممکن است از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS)  مانند وردپرس یا جوملا، به منظور ساده سازی توسعه استفاده کنند و تا به مشتریان راهی آسان برای نگهداری و به روز رسانی وب سایت خود ارائه دهند.

توسعه دهندگان وب با استفاده از تصاویر و محتوای لغزنده ، حالت های فعال برای پیوندها و دکمه ها و سایر عناصر تعاملی می توانند یک طرح استاتیک را به یک طرح داینامیک یا پویا تبدیل کنند.

 

 

برگرفته از : PURELY BRANDED

ترجمه : سینا سلیمان پور


بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 

: اخبار مرتبط